Walentynki świętuje się w wielu miejscach na świecie 14 lutego. Chińczycy „prawdziwy dzień zakochanych” obchodzą w zupełnie innym terminie. Przypada on na siódmy dzień siódmego miesiąca kalendarza księżycowego. Dlatego to święto nazywane jest Dniem Podwójnej Siódemki, znanym także jako Święto Młodych Dziewcząt. Jest ono ruchome, w Roku Konia wypadnie 2 sierpnia 2014.

Legenda o Niu Lang i Zhi Nu

W chińskiej tradycji od dawna przekazywana jest legenda o pasterzu Niu Lang, który zakochał się w mieszkającej w niebie wróżce Zhi Nu. Ich związek został zerwany przez bogów, którzy zabrali Zhi Nu, więc Niu Lang wyruszył do nieba, aby ją odszukać. Królowa utworzyła pomiędzy nimi rzekę, którą według legendy można przekroczyć tylko w Dniu Podwójnej Siódemki. Rozłączeni kochankowie wtedy znowu się spotykają, przechodząc po utworzonym przez ptaki moście.

Sprzeczne zwyczaje, dwie okazje w roku

We współczesnych Chinach dawne zwyczaje często są konfrontowane z tymi napływającymi ze świata zachodu, takimi jak choćby wspomniane Walentynki. W chińskiej tradycji w dniu zakochanych kobiety prezentują swoje zdolności w tkaniu i wyszywaniu. Robią to dla uczczenia pamięci Zhi Nu, która przepięknie tkała. Składają również bogom dary w postaci owoców i kwiatów.

Równocześnie coraz bardziej popularne stają się tam dobrze nam znane prezenty, takie jak walentynkowe czekoladki, serduszka oraz kwiaty, ofiarowywane przez mężczyzn swoim wybrankom. Wiele osób, a zwłaszcza tych młodszych, zdecyduje się obchodzić święto zakochanych w obu terminach – zarówno w lutym, jak i w sierpniu.

Okazji do okazywania miłości z pewnością nigdy nie za wiele!

Foto: Stanette (CC BY 2.0)