Święto środka jesieni (Mid-Autumn Festival) czyli Zhong Qiu Jie (中秋节) to oficjalne dożynki, obchodzone przez Chińczyków na całym świecie. Jest również powszechnie znane jako Święto księżyca czyli Moon Festival. Obchodzone jest 15 dnia VIII miesiąca kalendarza chińskiego podczas pełni księżyca (月亮, Yue Liang). W 2006 roku Chiny uznały święto za element „niematerialnego dziedzictwa kulturowego”. Od 2008 roku jest to także święto publiczne i dzień wolny od pracy.

Moon Festival ma długie korzenie historyczne oraz wiele różnych bajek i opowieści, związanych z jego pochodzeniem. Współcześnie Chińczycy spotykają się z rodziną i przyjaciółmi, grają w gry, jedzą ciasteczka księżycowe (mooncakes), oglądają księżyc w pełni i ucztują, aby zapewnić sobie szczęście. Święto obchodzone jest również w innych krajach azjatyckich i przybiera różne formy zależnie od lokalnej tradycji (国家, Guo Jia).

Bajka o łuczniku Hou Yi i jego żonie Chang’e

Dawno, dawno temu, za siedmioma górami, za siedmioma morzami żył sobie wybitny łucznik Hou Yi. Miał żonę Chang’e (嫦娥, Chang’e). Przyszedł rok, w którym na niebie pojawiło się aż dziesięć słońc (太阳, tai yang). Była to ogromna katastrofa dla ludzi.

Wezwany na ratunek łucznik Hou Yi, wykorzystał wszystkie swoje umiejętności i zestrzelił dziewięć z nich. Pozostawiał tylko jedno, aby promienie słoneczne (阳光, yang guang) ogrzewały ludzi i ziemię. Panujący nad światem Nieśmiertelny był tak wstrząśnięty i poruszony odwagą łucznika Hou Yi oraz jego zdolnościami, że wysłał mu eliksir nieśmiertelności.

Wysoka cena nieśmiertelności

Jednak Hou Yi nie chciał opuścić żony i żyć bez niej na niebie jako nieśmiertelny. Hou Yi pozwolił jednak zachować eliksir żonie Chang’e. Po pewnym czasie, jeden z uczniów łucznika Feng Meng poznał sekret przechowywanego eliksiru. Dlatego piętnastego sierpnia roku księżycowego, podczas gdy Hou Yi polował na zewnątrz, uczeń Feng Meng włamał domu Hou Yi. Próbował zmusić Chang’e, aby oddała mu eliksir. Chang’e broniąc się połknęła eliksir, który zaniósł ją do nieba (天空, tian kong). Ponieważ Chang’e kochała swojego męża bardzo mocno i chciała przebywać możliwe blisko, wybrała księżyc jako miejsce do zamieszkania.

Moon Festival i ciasteczka księżycowe

Gdy Hou Yi wrócił, to dowiedział się, co się stało. Odtąd był bardzo samotny i smutny. Odtąd w rocznicę tego wydarzenia łucznik wystawiał na podwórku przed domem wszelkie owoce (水果, shui guo) oraz ciastka (蛋糕, dan GAO), które uwielbiała jeść Chang’e. Była to ofiara łucznika Hou Yi dla żyjącej na księżycu żony Chang’e. Kiedy ludzie usłyszeli o wielkiej miłości Hou Yi do żony Chang’e, to także zaczęli składać ofiary dla Chang’e. Tak powstał zwyczaj świętowania Moon Festival i pieczenia ciasteczek księżycowych.

Naucz się z nami języka chińskiego. Poznaj inne chińskie zwyczaje!

Top foto: Don LaVange (CC.BY.SA 2.0)