Język chiński. Jak uczyć obcokrajowców?

Język chiński. Jak uczyć obcokrajowców?

Kiedy uczniowie i sympatycy Centrum Panda mieli wakacje, dla mnie przyszedł czas na podnoszenie kwalifikacji. Latem pojechałam bowiem na kurs doskonalący dla nauczycieli języka chińskiego, którego organizatorem był znany Uniwersytet Jinan w Kantonie (Guangzhou, prowincja Guangdong). Korzystając z wolnej chwili w bardzo pracowitym początku roku szkolnego w Centrum Panda, dzielę się z Wami swoimi wrażeniami z pobytu.

Nauczyciele chińskiego z całego świata

Informację o możliwości wyjazdu na kurs doskonalący Uniwersytetu Jinan otrzymaliśmy od Konsulatu Chińskiego w Gdańsku. Bez chwili zastanawiania postanowiliśmy skorzystać z okazji do spotkania się z nauczycielami języka chińskiego z różnych stron świata. Grasujący u wybrzeży Chin tajfun utrudnił przyjazd wielu nauczycielom, nam jednak pogoda nie pokrzyżowała szyków i o czasie stawiliśmy się na Uniwersytecie Jinan.

W tym roku zjazd okazał się wyjątkowo liczny, ponieważ na kursie wakacyjnym spotkało się wspólnie około 150 nauczycieli z całego świata. Cały kurs to bardzo intensywne zajęcia z dłuższą przerwą na lunch w środku dnia. Tematycznie wykłady zostały podzielone na dwie części. Część pierwsza to język chiński, jego literatura, historia oraz kultura. Część druga to zajęcia praktyczne w zakresie nauczania obcokrajowców języka chińskiego. Obydwie części kursu były bardzo przydatne i interesujące.

Język chiński na Uniwersytecie Jinan

Informacje o literaturze, kulturze i historii języka chińskiego pozwalają lepiej zrozumieć przyczyny, etymologię wielu zjawisk i zasad języka chińskiego. Część poświęcona praktycznemu nauczaniu chińskiego to okazja do wymiany doświadczeń i zaobserwowania bardzo odmiennego podejścia do zagadnień dydaktycznych u różnych nauczycieli. Wynika to zapewne z faktu, że nauczanie języka chińskiego to połączenie wiedzy oraz osobowości nauczyciela, o czym niejednokrotnie miałam okazję się przekonać, prowadząc zajęcia w Szkole językowej Panda.

Z uwagi na to, że wiekszość uczestników kursu wywodziła się ze środowiska akademickiego, bardzo interesujące było obserwowanie sposobów dokładnej kontroli postępów w nauce chińskiego oraz metod ich pomiaru. Część z poznanych rozwiązań na pewno zaadoptuję w Centrum Panda. Tych z moich uczniów, którzy niespecjalnie przepadają za testami uspokajam od razu, że w dalszym ciągu nie zatracicie radości z nauki języka chińskiego :).

Zwiedzanie Kantonu

Organizatorzy zadbali o urozmaicenie naszego pobytu zwiedzaniem Kantonu i okolic, co było doskonałą okazją do poznania lepiej tego regionu Chin oraz lepszym poznaniem się z nauczycielami uczestniczącymi w kursie doskonalącym. Z wyjazdu pozostało mi wiele cennych znajomości, które mam nadzieję przetrwają dłużej, zwłaszcza te z nauczycielami z Ameryki, Hiszpanii oraz Niemiec. Korzystając z okazji podaję kilka informacji na temat Kantonu.

Kanton (Guangzhou, 廣州) to miasto w południowych Chinach, które jest ośrodkiem administracyjnym prowincji Guangdong. Zespół miejski Kantonu liczy ponad 18 milionów mieszkańców. Kanton to także wielki port morski oraz śródlądowy, położony w delcie Rzeki Perłowej, a także duży ośrodek handlowy i przemysłowy (przemysł elektroniczny, maszynowy, hutniczy, chemiczny i motoryzacyjny) oraz węzeł komunikacyjny (lotnisko międzynarodowe Baiyun). Kanton jest dużym ośrodkiem kulturalnym i naukowym, posiada liczne szkoły wyższe.

Podsumowanie i podziękowanie

To był wspaniały owocny czas. Jeszcze raz chcielibyśmy podziękować Konsulatowi Generalnemu Chin, a szczególnie konsulowi Pani Liu YuanYuan, bez pomocy której nasz wyjazd z pewnością nie doszedł by do skutku. Dla mnie za każdym razem wyjazd do Chin to okazja do delektowania się kuchnią chińską bez żadnych ograniczeń (no prawnie żadnych :)). Na szczęście sama gotuję już coraz lepiej, a wiele składników kuchni chińskiej dostępnych jest także w Polsce. Być może kilkoma z moich przepisów będę miała okazję podzielić się z Wami w Polsce…

Do zobaczenia w szkole!
Kylie

Język chiński. Bezpłatna lekcja próbna. Sobota 27 września 2014 roku, 12.30-14.00.

Top foto: Rachun Alf, Jinan University, Shipai, Tianhe, Kanton, Guangdong, Chińska Republika Ludowa