Rok Kozy, Rok Owcy czy Święto wiosny?

Rok Kozy, Rok Owcy czy Święto wiosny?

Rok Kozy będzie trwał od 19 lutego 2015 do 7 lutego 2016 roku. Dokładnie rzecz ujmując Rok Kozy 2015 zacznie się o 7:48 rano. Będzie to jednocześnie chiński rok 4712. Chiński kalendarz wykorzystuje bowiem bardziej złożony cykl liczenia lat, miesięcy oraz dni w układzie 60-letnim. Nazwy kolejnych lat związane są ze znakami zodiaku chińskiego. Powtarzają się one w cyklu 12-letnim. Kończy się właśnie Rok Konia, a zaczyna Rok Kozy.

Chiński kalendarz jest dużo bardziej skomplikowany, ponieważ wykorzystuje 12 gałęzi i 10 pni, którymi są: Metal, Woda, Drzewo, Ogień i Ziemia, a każdy z nich występuje w 2 wariantach: Yin i Yang. Obecnie wchodzimy w 32. okres 60-letniego cyklu. Łącząc razem kombinację tych elementów otrzymujemy Rok Kozy / Rok Zielonej Kozy / Rok Zielonej Drewnianej Kozy albo Rok Zielonej Drewnianej Owcy. Nazwa Rok Kozy będzie częściej używana w odniesieniu do całego roku. Nasz Nowy Rok to dla Chińczyka Święto Wiosny.

Rok kozy albo zielonej drewnianej owcy

Moment, w którym rozpoczyna się Chiński Nowy Rok bywa zmienny, pomimo wprowadzenia w 1912 roku w Chinach kalendarza gregoriańskiego. Datę tę nadal wyznacza się w oparciu o kalendarz księżycowy. Chiński Nowy Rok rozpoczyna się wraz z pierwszym po przesileniu zimowym nowiem księżyca. Dlatego Chińczycy powszechnie używają nazwy Święto wiosny.

Czas przygotowania się do Święta wiosny zaczyna się w ostatnim miesiącu starego roku. Ósmy dzień ostatniego miesiąca roku to moment, kiedy rodziny zaczynają generalne domowe porządki. Ma to zapewnić wygnanie złych duchów. Najważniejszym dniem święta jest wigilia Nowego Roku, którą Chińczycy spędzają w gronie rodzinnym.

Pierwsze 3 dni Nowego Roku to także święto oficjalne i są wolne od pracy. W praktyce świętowanie trwa jednak znacznie dłużej, minimum 7 dni. Przypomina to nieco nasze “długie weekendy”. Pełne, czyli 15-dniowe obchody Chińskiego Nowego Roku kończą się podczas pełni, kiedy przychodzi równie uroczyście obchodzone Święto latarni.

Inne informacje o Roku Kozy

  • Lata Kozy: 1919, 1931, 1943, 1955, 1967, 1979, 1991, 2003, 2015, 2027 (oraz każdy następny i poprzedni co 12-ty rok).
  • Szczęśliwe liczby: 2, 7, a także liczby zawierające obie te cyfry w dowolnej konfiguracji, np.: 27, 72, 6722, 2572 itd.
  • Koza albo owca (羊) to VIII znak chińskiego zodiaku.
  • Szczęśliwe kolory: brązowy, czerwony, fioletowy.
  • Szczęśliwe kwiaty: goździk, pierwiosnek.
  • Szczęśliwy kierunek: północ.
  • Element roku: drewno.

Szczęśliwego Roku Kozy!

Przeczytaj także zeszłoroczne wpisy na stronie Centrum Panda, związane z Rokiem Konia, noworocznymi masowymi powrotami Chińczyków do domów, podróżami po Chinach oraz po świecie, a także o dacie rozpoczęcia Nowego Roku wg różnych religii:

http://www.naukachinskiego.pl/swieto-wiosny-czyli-chinski-nowy-rok/
http://www.naukachinskiego.pl/ile-razy-mozna-witac-nowy-rok/