Jak często można świętować rozpoczęcie Nowego Roku zależy od tego, gdzie się mieszka, jakich ma się znajomych oraz przyjaciół, partnerów biznesowych, jaką wyznaje się religię? Pierwszy dzień stycznia nie jest bynajmniej jedyną okazją do świętowania Nowego Roku.

Nie tylko chiński Nowy Rok

Większość krajów na świecie wystrzeliwała fajerwerki w noc sylwestrową. W Japonii Nowy Rok jest obchodzony w tym samym czasie co u nas, ale w innych miejscach Azji robi się to bardziej dla turystów. Jest to także okazja do pokazów fajerwerków, które organizuje się tam znacznie częściej.

31 stycznia z dużo większym hukiem powitają Nowy Rok mieszkańcy Chin, Korei Północnej oraz Południowej, Mongolii, Tybetu i Wietnamu. Nie jest to data sztywna, ponieważ do jej ustalenia używa się kalendarza księżycowego.

Początek roku przypada na drugi nów księżyca po przesileniu zimowym, czyli w styczniu lub w lutym. 31 stycznia 2014 roku o godzinie 5:39 czasu pekińskiego Chińczycy na całym świecie będą świętować rozpoczęcie Roku Konia. Mieszkańcy innych krajów Azji obchodzić będą Święto Światła.

Nowy Rok świętowany na okrągło

Kościół prawosławny i część grekokatolików posługuje się kalendarzem juliańskim, przesuniętym o 13 dni w stosunku do powszechnie stosowanego kalendarza gregoriańskiego. Prawosławni świętowali zatem Nowy Rok 14 stycznia, więc na kolejne obchody trzeba nieco poczekać.

W państwach buddyjskich, takich jak Tajlandia, Birma, Sri Lanka, Laos czy Kambodża trzydniowe obchody Nowego Roku rozpoczynają się 13 kwietnia. Obecnie jest to data stała, odpowiadająca pierwszej kwietniowej pełni księżyca.

5 listopada 2013 roku powitały Nowy Rok 1435 kraje islamskie. Żydzi z kolei Nowy Rok (Rosz Haszana czyli Święto Trąbek) będą obchodzić w nocy z 25 na 26 września 2014 (rozpocznie się dla nich rok 5775). Bardziej dociekliwi znajdą kilka innych dat, kiedy wita się Nowy Rok.

A Wy kiedy świętujecie Nowy Rok?