Chiński Rok Małpy 2016

Chiński Rok Małpy 2016

Chiński Rok Małpy zaczął się 8 lutego 2016. Poprzedzał go Rok Kozy, kolejny to Rok Koguta. Inna tradycyjna nazwa to Święto Wiosny (Spring Festival, 春节 chūnjié). Związana jest ona z końcem najzimniejszego okresu roku oraz oczekiwaniem na nadejście wiosny. Dawniej większość Chińczyków pracowała na roli, więc taki odpoczynek przed okresem wytężonej pracy miał uzasadnienie.

To, co dla Chińczyków wydaje się być oczywiste, jest znacznie bardziej skomplikowane dla ludzi z naszego kręgu kulturowego. Jak to możliwe, że Chiński Nowy Rok zaczyna się za każdym razem w odmiennym terminie? Wbrew pozorom panują tu pewne zasady, ponieważ do wyznaczania dat stosowany jest chiński kalendarz księżycowy, a nie kalendarz gregoriański.

Czy Wielkanoc ma coś wspólnego z chińskim Świętem Wiosny?

Gdyby ktoś narzekał na skomplikowany chiński kalendarz, to przypominamy, że termin naszej Wielkanocy również jest ruchomy. Ustalanie daty tego święta wzięło się z kalendarza hebrajskiego. Wielkanoc może wypaść między 22 marca, a 25 kwietnia, ale zawsze w pierwszą niedzielę po wiosennej pełni księżyca. Prawda, że to brzmi jakoś bardzo podobnie, chociaż bazuje na kalendarzu słoneczno-księżycowym? W dodatku na Wschodzie szybciej przychodzi wiosna.

Kalendarz chiński i jego niuanse

„Chiński kalendarz jest bardziej złożony, ponieważ wykorzystuje 10 łączników, 12 rozgałęzień, teorię Yin-Yang oraz pięciu elementów, którymi są: metal, woda, drzewo, ogień i ziemia”.

O zasadach rządzących chińskim kalendarzem warto poczytać więcej w innym artykule na stronach Centrum Panda (linki odsyłające na końcu artykułu). Wystarczy, że będziecie wiedzieli, że co prawda data ta Chińskiego Nowego Roku jest ruchoma, ale zawsze przypada gdzieś w okresie od 21 stycznia do 20 lutego.

Year of the Monkey
Prawo autorskie: kotoffei / 123RF Zdjęcie Seryjne

Chiński Rok Małpy – okres świąteczny dla 1/5 ludności świata

W Chinach trwa zimowy tydzień urlopów. Uczniowie mają miesiąc wolnego, a studenci jeszcze więcej. Święto Wiosny uroczyście obchodzą Chiny, Hongkong, Makau, Indonezja, Filipiny, Wietnam, Korea Południowa, Malezja, Korea Północna, Tajwan, Brunei oraz Singapur. Warto dodać, ze w tym okresie wraca do domu 20% ludności świata!

Rok Czerwonej Ognistej Małpy – informacje i ciekawostki

  • Małpa to IX znak chińskiego zodiaku,
  • Chiński Rok Małpy będzie trwa od 8 lutego 2016 do 27 stycznia 2017 r.,
  • U nas mamy 2016 rok, w Chinach obowiązuje rok 4713,
  • Lata Małpy: 1920, 1932, 1944, 1956, 1968, 1980, 1992, 2004, 2016, 2028 (oraz każdy następny i poprzedni co 12-ty rok),
  • Liczby znaczące: 1, 3, 9, a także liczby zawierające obie te cyfry w dowolnej konfiguracji,
  • Liczba roku: 9,
  • Motto roku: rozrywka,
  • Element roku: metale i złoto,
  • Kamienie: jadeit, topaz,
  • Kwiaty: mniszek lekarski, szałwia,
  • Kierunek podróży: wschód, południe i południowy wschód,
  • Kolory to wszelkie odcienie barw ognistych: czerwień, różowy, fioletowy, liliowy, burgund oraz biały, złoty i niebieski.

Szczęśliwego Roku Czerwonej Ognistej Małpy!

Chiński Nowy Rok – czytaj więcej

Zdecydowanie warto przeczytać poprzednie  wpisy na stronie Centrum Panda, związane z Rokiem Konia, noworocznymi masowymi powrotami Chińczyków do domów, podróżami po Chinach oraz po świecie, niuansach chińskiego kalendarza, a także o dacie rozpoczęcia Nowego Roku wg różnych religii:

Top foto, prawo autorskie: kotoffei / 123RF Zdjęcie Seryjne