Chińczyk, czyli Człowieku, nie irytuj się!

Chińczyk, czyli Człowieku, nie irytuj się!

Powiedz, ale tak z szczerze, z ręką na sercu, kiedy ostatnio grałeś w Chińczyka? W porządku, może nie jesteś z tego pokolenia i nie wiesz, co to ten “Chińczyk” oraz na czym ta gra polega :). Zakładamy, że lubisz dobrze się bawić, spędzać miło czas i poznawać nowe osoby, a także uczyć się czegoś nowego? Może znasz inne gry planszowe?

Panda zaprasza do gry

Chińczyk to gra planszowa, przeznaczona dla 2-4 graczy. Istnieją także inne jej odmiany, przeznaczone dla większej liczby osób. Zasady gry w Chińczyka są w miarę proste. Plansza do gry ma ustaloną drogę. O ilości przebytych pół decyduje wyrzucona liczba oczek na kostce do gry. W Chińczyka wygrywa ta osoba, która jako pierwsza przeprowadzi swoje 4 pionki przez całą planszę. Oczywiście to, co brzmi prosto, jest w rzeczywistości nieco bardziej złożone, ale to nie miejsce, aby tłumaczyć pełne zasady tej gry.

Chinczyk_gra_planszowa

Chińczyk czyli Człowieku nie irytuj się. Plansza do gry (CC BY-SA 3.0)

Chińczyk, który ma niemieckie pochodzenie

Chińczyk powstał na przełomie 1907 i 1908 roku w Niemczech na bazie hinduskiej gry pachisi. Poza Niemcami, szczególnie na terenach panowania języka angielskiego, gra znana jest jako Ludo (patent z 1896 r.). W krajach niemieckojęzycznych oraz w innych częściach Europy gra znana jest także pod uroczą nazwą Człowieku, nie irytuj się! Tak bowiem brzmi dosłowne tłumaczenie niemieckiej oryginalnej nazwy Mensch ärgere Dich nicht.

Zagrasz z Pandą w Chińczyka?

Chińczycy lubią spędzać czas wspólnie z rodziną i w gronie przyjaciół. Gry to jedna z cenionych form towarzyskich z wielowiekową tradycją na całym świecie. Chcemy przybliżyć Wam świat chińskich gier, które rozgrywa się nie tylko na planszach. Panda jak zwykle będzie gotowa na wszystko. Pogramy w co się da, a Wy przy okazji poznacie nieco chińskich zwrotów!

  • TERMIN: 27 czerwca 2015 roku,
  • CZAS: 11.00 – 13.00 (lub nieco dłużej),
  • WSTĘP: 30 zł (w tym poczęstunek oraz coś do picia),
  • MIEJSCE: Playground Cafe, Gdynia, ul. Świętojańska 23 (wejście od ul. Zygmuntowskiej),
  • ORGANIZATOR: Centrum Języka Chińskiego Panda z Gdyni
  • ZAPISY: kylie@naukachińskiego.pl.

Uczniowie Centrum Panda mogą zapisać się i zapłacić bezpośrednio o Kylie podczas zajęć!

Strona wydarzenia Zagraj z Pandą w Chińczyka w serwisie Facebook. Zapisz się i bądź na bieżąco!